Çöl Çiçeği Waris Dirie

Sünnet olmamış kadınlar "kirli" addediliyor

Afrika'da kadın sünneti, erkek sünneti kadar önemli ve kadın olmanın başlıca gereklerinden biri. Sünnet edilmemiş kadınların namuslarından şüphe ediliyor ve "kirli" addediliyorlar, asla evlenemedikleri gibi toplumdan da dışlanıyorlar.

Kızlar genellikle 14 yaşına kadar sünnet ediliyorlar ama evlenmeden önce veya hamile kadınlarda doğumdan önce sünnete de rastlanabiliyor.

Geleneksel olarak yaşlı kadınların yaptığı sünnet günümüzde ebeler, hemşireler ve hatta doktorlar tarafından da yapılabiliyor. Her yıl iki milyon kadın sünnet ediliyor.Waris Dirie

Londra'da temizlikçilikle hayatını kazandığı dönemde fotoğrafçı Terence Donovan tarafından keşfedilen ve dünyanın en çok aranan mankenleri arasında yer alan Waris Dirie'yi dünya "Çöl Çiçeği" (1998) adlı otobiyografik eseriyle tanıdı.

On yıllık mankenliğin ardından 1997'de Marie Claire dergisine verdiği bir röportajda küçükken sünnet edildiğini açıklayan Dirie, o günden sonra kendini kadın sünneti geleneğinin ortadan kaldırılmasına adadı ve aktivizmini hala sürdürüyor.

"Çöl Şafağı" (2002), "Çöl Çocukları" (2005) ve "Anneme Mektup" (2007) adlı üç kitabı daha yayımlanan Dirie, yıllardır aldığı film tekliflerinden birine sonunda onay verdi.

Beyaz perdeye 2009'da, aynı adla ve Sherry Horman yönetmenliğinde aktarılan Çöl Çiçeği, çocukluktan Birleşmiş Milletler elçiliğine uzanan bir hayatı iki saat içinde özetliyor.
Çöl Çiçeği Kitabı

Sayfa Sayısı: 256
İlk Baskı Yılı : 1998


Waris Dirie'nin çarpıcı yaşam öyküsünü anlatan bu kitap, on bir ülkede aynı anda yayınlandı ve hemen beyaz perdeye uyarlama çalışmaları başlatıldı.Çöl Çiçeği Filmi

Yapımı :
2009 - Almanya ,  Avusturya ,  İngiltere

Tür :
Biyografi ,  Dram

Süre:
120 Dak.

Yönetmen :
Sherry Hormann

Oyuncular :
Anthony Mackie ,  Timothy Spall ,  Sally Hawkins ,  Liya Kebede ,  Chris Wilson

Senaryo :
Waris Dirie ,  Sherry Hormann ,  Smita Bhide

Yapımcı :
Peter Herrmann ,  Martin Bruce-ClaytonWaris Dirie Kitapları
Desert Flower (1998)
Desert Dawn (2004)
Desert Children (2005)
Letter to my mother (2007)
Schwarze Frau, weißes Land (2010)
Saving Safa (2014)