Kız Sünneti Seçim KazandırıyorTürkiye'de belediye başkanları, cahil insanların oylarını alabilmek için toplu sünnet şenlikleri yaparlar. Aynısı Sierra Leone'de kız çocukları için yapıldığını biliyor musunuz? Türkiye'den farkı yok.

Kız sünneti seçim kazandırıyor. Politikacılar neredeyse her yerleşim yerinde kampanyalar yapıyor. Başkanın karısı kocasının oy kazanması için 1500 kızı sünnet ettirdi. Gelenek, sünnetçi kadınlara da gelir getiriyor.

Sünnet bir oy toplama aracı olarak görülüyor

Sierra Leone’deki politikacılar sünnet gibi konuların konuşulması gerektiğini düşünmüyorlar, çünkü bunu oy kazanmak için kullanabiliyorlar. 2002’deki seçimlerin tek adayı Zainab Bangura, seçimlerdeki başarısızlığını, kendisinin sünnete karşı olduğu şeklinde çıkarılan dedikodulara bağlıyor. Sünnet olmamış bir kadının seçim kazanması mümkün değil, çünkü iç bölgelerden oy alamaz. Birleşmiş Milletler Çocuk Örgütü’nün (UNICEF) tahminlerine göre Sierra Leone’deki kadınların yüzde 90’ı sünnet edilmiş. Diğer her yerde  sünnet olmamış kadınlar, evlenmeye veya toplumda herhangi bir önderlik görevi üstlenmeye yatkın olmayan “çocuklar” olarak görülüyorlar.

Sierra Leone’nin 1988’de kadınlara karşı ayrımcılığı yasaklayan CEDAW anlaşmasını imzalamasına rağmen, hükümet tarafından kız sünnetini yasaklayan herhangi bir kanun geçirilmiş değil.

Aslında Cinsiyet ve Çocukları Koruma Bakanı  Shirley Yeama Gbujama, böyle bir kanunun öncelikleri olmadığını belirtiyor. “Ancak kadınlar isterlerse birşeyler yaparız”
Gbujama dokuz yıl önce dışişleri bakanı iken, iki gazetenin uygulamayı suçlayan yazılarına karşı, sünnete açıkça destek veren konuşmalar yapmıştı.

FREETOWN, 17 Mart 2005 (IRIN)
Başkanın karısı kocasına oy kazanmak için 1500 kızı sünnet ettirdiğinde, sıradan insanları ve hükümeti kadın cinsel sakatlamasının (KCS) kötü bir fikir olduğuna inandırmakta zorluk çekeceğinizi biliyorsunuz. Ve şu anda “Sosyal Kalkınma, Cinsiyet ve Kadın İşleri”nden sorumlu bakan, kız sünneti hakkında konuşanları “ağızlarını dikmekle” tehdit edince, gerçekten yokuş yukarı bir mücadelenin içinde olduğunuzu anlıyorsunuz. Ama bütün bunlar, Sierra Leone’li kadın bir jinekolog olan Olayinka Koso-Thomas’ı 30 yıldır aldığı tehditlere ve kliniğini basan kızgın ptotestoculara rağmen, uygulamaya karşı 30 yıldan fazla bir süredir mücadele etmekten alıkoyamadı.

Sünnet oranı artıyor olabilir

Bu gelenekler her ne kadar zayıflıyor ise de, Zainab Bangura’ya göre kız sünneti ile simgeleştirilen geleneksek değerler, yaşamları en son savaş ile altüst olan yığınlar için önemli bir yer tutuyor.
“Sierra Leone modern toplumların çok gerisinde geleneksel bir yer,” diye belirtiyor “Okuryazarlık oranı çok düşük, ve devlet çökmüş durumda. İnsanlar buna geleneksel değerlere dönerek cevap veriyor.” Bazılarına göre, on yıl süren iç çatışmalardan sonra hayat normale dönerken sünnet oranı artıyor olabilir.

“Savaş inisiasyona zarar verdi, bu normale dönüşü işaret ediyor,” diye yorumluyor Sierra Leone hükümeti adına bir soyal araştırma yapan Paul Richards.
“Genç insanların inisiasyonu kaynak gerektiriyor –  savaş sırasında insanlar dağınıktı ve gerekli parayı bulamadılar.” Ona göre pek çok topluluk şu anda bu açığı kapatıyor.

400 sünnetçiyi bıçaklarını bırakmaya ikna etmiş olsa da, bu sadece okyanusta bir damla gibiydi, ve köy yaşlılarının geleneği sürdürmek için hala ekonomik nedenleri vardı.

“Yaptığımız her sünnet için köy reisine 70,000 leones (US $25) öderiz” diyor Rothana köyünden bir sünnetçi olan  Nandewa Bangura.
Gelenek, sünnetçi kadınlara da gelir getiriyor. AIM’den Turay, değişimin ülke çapında, ancak hükümet sünnetin zararlı olduğuna karar verdiği zaman olabileceğine inanıyor.

Kaynak: http://sunnetbilgi.com/121-2/