Mali, Mısır ve Somali'de Kadın Sünneti
Mali, Mısır ve Somali'de Kadın SünnetiMısır'da Kadın Sünneti

Mısır'da 13 yaşındaki bir kız çocuğunu "sünnet" ederken ölümüne neden olan doktor mahkeme tarafından suçsuz bulunarak serbest bırakıldı.

13 yaşındaki Soheir el-Batea'yı sünnet ederken öldüren doktor Raslan Fadl, mahkeme tarafından suçsuz bulundu. Mahkeme aynı zamanda sünneti zorlayan küçük kızın babasının da suçsuz olduğuna hükmetti.

Avukat Atef Aboul Einein gazetecilere yaptığı açıklamada sonucun büyük bir sürpriz olduğunu ifade ederken bu kararın ilerde kadın sünneti yapacak doktorlar için emsal oluşturacağını belirtti.

YASAKLI UYGULAMA

Mısır 2008 yılında çıkardığı yasayla kadın sünnetini yasaklamıştı. Ülkede kadınların en az yüzde 90'ının bu uygulamaya maruz kaldığı düşünülüyor.

CNN Türk - 20.11.2014

https://www.cnnturk.com/haber/dunya/misirda-kadin-sunnetcisi-doktor-serbest-birakildi


Somali'de Kadın Sünneti

Somali'de sünnet edilen 10 yaşındaki kız çocuğu kan kaybından öldü. Dahir Nur adlı baba, bunun kültürlerinin bir parçası olduğunu söyleyerek sünnetçiden davacı olmayacaklarını açıkladı.

Ülkedeki kız çocukları ve kadınların yüzde 98'inin sünnetli olduğu belirtiliyor. Gözlemcilere göre, siyasetçiler, bunun dini bir gereklilik olduğuna inanan halkla ters düşmemek için yasal düzenlemeden uzak duruyor. Ülkede sünnet olmayan kız çocuklarının baskı gördüğü belirtiliyor.

BBC Türkçe - 23 Temmuz 2018

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44923004