ABD'de kadın sünneti yaygınlaşıyor

ABD'de kadın sünneti yaygınlaşıyor

ABD'de yayınlan Posta 212 Gazetesinin haberine göre, ABD'de kadın sünneti giderek yaygınlaşıyor. Bu uygulamanın gerçekleştiği eyaletlerin başında göçmen sayısının en fazla olduğu Kaliforniya ve New York eyaletleri geliyor.

Posta 212'nin "ABD'de kadın sünneti artıyor" başlıklı haberi Thomson Reurters Vakfı'nın son zamanlarda yayınladığı bir raporu konu alıyor. Thomson Reuters Vakfı'nın TrustLaw Birimi, kadın sünnetinin sadece Afrikada veya Orta Doğu'da değil ABD'de de kadın sünneti giderek yaygınlaştığın açıklıyor.Gelecek yıllarda kadın sünnetinin daha da yaygınlaşacağını iddia eden Trustlaw Raporu'nu destekleyen Center of Disease Control (Hastalık Kontrol Merkezi), sadece 1990 ile 2000 yılı arasında sünnet olma riski taşıyan kız çocukların ve kadınların sayısında yüzde 23 oranında bir artış olduğunu ve sünnete maruz kalanların yüzde 27 'sinin 18 yaşından küçük olduğunu belirtiyor.

ABD'de 200 bin kız çocuğunun ve kadının sünnet olma riski ile karşı karşıya olduğunu ve bu sayının artacağını açıklayan rapora göre, kanunen yasak olmasına rağmen bu işlem ailelerin kültürlerine veya dini inançlarına saygı gösteren veya sünneti destekleyen sağlık görevlileri tarafından gerçekleştiriliyor. Bazı göçmen aileler ise yaz tatillerinde kız çocuklarını anavatanlarına götürerek orada sünnet ettiriyor. Sünnetin fiziksel ve psikolojik etkilerinin son derece ağır olabileceğini yazan rapor, sünnet olan kız çocuklarının ileride cinsel ilişkiye girmeleri durumunda şiddetli bir ağrıyla karşı karşıya kalabileceğini, hamile kalmaları durumunda düşük yapma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu da ekliyor.

20.05.2013 - Milliyet Gazetesi

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/abd-de-kadin-sunneti-yayginlasiyor/dunya/detay/1711223/default.htm